Usluge
Usluge koje su nudimo u našem centru su moderne svjetski prihvaćene procedure gdje iskusno osoblje koristi fizikalna svojstva u svrhu izlječenja.
Masaža
Riječ masaža dolazi od lat. riječi „massare“ što znači gnječiti, dok arapska riječ „mas“ označava pritisak. U francuskoj literaturi riječ „massage“ upotrebljena je prvi puta 1813. godine. Tada ova tehnika zapravo i kreće u široku primjenu diljem svijeta. Masaža je zastupljena od pradavnih vremena jer čovjek instinktivno trlja otečeni ili bolni dio vlastitog tijela. Prvi podaci o liječenju masažom pojavljuju se otprilike 3000 g.pr.Kr., a provodili su je stari narodi Azije – Kinezi i Hindusi. Masažu su upotrebljavali i Egipćani, Asirci, Perzijanci, srati Grci, Rimljani, te su i stari poznati liječnici poput Hipokrata i Galena preporučili masažu kao metodu liječenja.
Od drevnih civilizacija masaža je predstavljala tehniku koja koristi dodir i pokret u svrhu izlječenja. Pokret i dodir su dvije osnovne stavke koje kombinirajući područje, pritisak, tehniku i ulja djeluju na izmjenu fiziologije i funkcionalne sposobnosti pojedinih tkiva, organa, organskih sustava i organizma kao cjeline. Postoji niz masažnih tehnika kojima je zajednički cilj ozdravljenje, vraćanje osjetila, poboljšanje funkcije, smanjenje boli, prevencija ozljede. Naime, čovjeku je potreban dodir za uspostavljanje ponovne ravnoteže u organskim sustavima, pokret za vraćanje funkcije, te miris za buđenje čula koja su ostala zapostavljena ili zaboravljena u vrevi gradskog života. Sam fizioterapeut odlučuje koju tehniku će primjenjivati prilikom izvedbe masažne tehnike u suradnji s pacijentom.
Naziv švedska masaža primjer je moderne klasične masaže koju je razvio u Švedskoj liječnik Perh Henrik Ling (1776.-1839.)
U Nizozemskoj je doktor Johan Mezger (1839.-1909.) prvi predstavio masažu kao znanstvenu disciplinu i tehniku. Njegovi pokreti su preko Von Moesengeila dobili nazive koji se i danas koriste: effleurage, friction, petrissage, tapotement.
1876. godine utemeljeni su osnovni pokreti klasične ručne masaže, a radi se o pokretima koji se međusobno razlikuju po jačini pritiska, smjeru, brzini, te upotrebi različitih dijelova ekstremiteta fizioterapeuta za određeni pokret. Jednostavno rečeno, masažom utječemo refleksno i mehanički na boljitak psihičkog, tjelesno i duševnog zdravlja.
Indikacije:
- Bolovi u leđima
- Probavne smetnje
- Glavobolja
- Depresija
- Migrene
- Stres
- Anksioznost
- Kontrakture
- Mišićna atrofija
- Tendinitis
- Kontrakture
Kontraindikacije:
- Povećana tjelesna temperatura
- Otvorene rane
- Tumori i tumorske metastaze nepoznate etiologije
- Opekline
- Venska tromboza
- Upale nepoznate etiologije
Ultrazvuk
Terapijski ultrazvuk konverzivna je metoda termoterapije u kojoj se ultrazvučne mehaničke vibracije frekvencija 0.5-3 MHz u ljudskom organizmu pretvaraju u toplinu. Počeci primjene ultrazvuka u medicini zabilježeni su davne 1930. godine u Njemačkoj.
Ultrazvuk je oblik terapije koji se primjenjuje kod različitih bolnih stanja lokomotornog aparata kao terapijsko sredstvo. Ljudsko uho u stanju je čuti frekvencije od 20Hz do 20kHz.
Naziva se UZ jer svaka frekvencija iznad 20 kHz čini ultrazvuk.
Terapijski ultrazvuk proizvodi kristal smješten u zvučnoj glavi koji vibrira i stvara zvučne valove visoke frekvencije koje ljudsko uho ne registrira. Aplikacija visokofrekventnih zvučnih valova na tkiva proizvodi mehaničku energiju. Terapijski UZ apliciran kao kontinuirani zvučni val proizvodi kinetičku energiju, na što oscilacije komponenti tkiva proizvode hipertermiju (unutarnje zagrijavanje tkiva).
Uređaj za ultrazvuk često se naziva i ultrazvučna dijatermija što označava zagrijavanje tkiva u svrhu liječenja određenih stanja lokomotornog aparata.
Ultrazvuk se aplicira preko ultrazvučne glave kontaktnom metodom. Kontaktno sredstvo koje se koristi uglavnom je gel za ultrazvučnu primjenu. Primjena ultrazvuka je bezbolna i bezopasna jer ga provode osobe educirane na tom području.
Indikacije:
- Mišićno koštane bolesti
- Spazam
- Bol
- Kontraktura
- Ožiljkasto i fibrozno tkivo
Kontraindikacije:
- Tumori i tumorske metastaze
- Otvorene rane (lokalno)
- Krvarenje i sklonost krvarenju
- Trudnice
TENS (transkutana električna nervna stimulacija)
TENS označava terapijski postupak kojim se putem elektroda postavljenim na koži u blizini izvora boli, el. strujom izaziva podražaj živca kako bi ublažili bol. Metoda je sigurna i nije bolna. Štetne posljedice ne postoje jer pravilnom uporabom ne možemo izazvati oštećenje i iritaciju kože.
Metoda se osniva na principu elektroanalgezije, gdje dolazi do stimuliranja A živčanih vlakana. Stimulacijom A vlakana dolazi do kočenja C vlakana odgovornih za prijenos boli na više razine živčanog sustava.
Električni podražaji frekvencije od 75 – 125 Hz i trajanju impulsa od 0.8 ms najbolje stimuliraju A živčana vlakna.
Primjenjuju se pretežno dvokanalni aparati s naponom struje od 0-9 V i jačinom struje od 0 – 75 mA.
Struja se primjenjuje putem elektroda uz koje se po potrebi stavljaju i gel ili vodene krpice koji povećavaju provodljivost kože. Aktivna elektroda se stavlja na bolno mjesto, a druga sa suprotne strane.
Vrijeme popuštanja boli je različito te se kreće od 10-30 min, a toliko traje i tretman. Postupak se može ponoviti više puta dnevno ako je potrebno.
Indikacije:
- Edemi
- Bol
- Mišićni spazam
- Smanjen opseg pokreta zglobova
- Kontrakture
- Zacjeljivanje rana
Kontraindikacije:
- Srčani stimulator
- Otvorene rane (lokalno)
- Tumori i tumorske metastaze
- Otekline nepoznate etiologije
- Vaskularna oboljenja (lokalno)
Interferentne struje
Osmišljene su 1950. u Njemačkoj od strane dr. Hansa Nemeca, a široku primjenu doživjele su 1970. godine. Navedene struje jesu srednjefrekventne struje koje imaju terapijsko termičko djelovanje. Interferentne struje primjenjujemo kvadripolarno ili bipolarno. Kvadripolarna metoda označava postavljanje četiri elektrode, dok bipolarna tehnika označava dvije elektrode na lokaliziranom mjestu. Na mjestu križanja dviju struja nastaje terapijska interferencija.
Intenzitet se prilagođava po načelu snažno, ali ugodno, a izbjegava se prilagodba intenziteta prema jakosti na samom uređaju bez povratne informacije od bolesnika. Upravo zbog toga bolesnik mora imati očuvan osjet i biti kontaktibilan. Postupak traje od 10-20 minuta, ovisno što želimo postići terapijom.
Indikacije:
- Mišićno koštana bol
- Osteoartritis perifernih zglobova i zglobova kralješnice
- Spazam
- Lokalizirana bol segmenta
Kontraindikacije:
- Oštećenje osjeta na koži
- Bolesti vena i arterija
- Srčani stimulator
- Maligni tumori i tumorska stanja
- Sklonost krvarenju
- Otvorene rane
- Trudnice (lokalno)
Kinesiotaping
Taping je terapija s trakama koja uključuje određene tehnike lijepljenja. Izumio ju je japanski kiropraktičar dr. Kenzo Kase prije 30-ak godina. Kombinacijom znanja iz anatomije, fiziologije i kineziologije TAPING postaje jedinstvenom terapijskom procedurom i kao takav je idealan za rješavanje velikog broja problema kod sportaša profesionalaca i sportaša amatera. Taping je tehnika primjene terapijske trake koja kod raznih stanja i bolesti svojim jedinstvenim biomehaničkim terapijskim efektom višestruko pomaže. Taping traka je načinjena od pamuka, unutarnja strana sadrži ljepilo koje prianja za kožu. Traka imitira svojstva kože. Ovisno o terapijskom cilju, primjenjuje se u različitim stupnjevima napetosti. Koristi se u različitim poljima fizioterapije, kao pomoć drugim rehabilitacijskim metodama i manualnim tehnikama, u cilju boljih terapijskih efekata. Upotreba tapinga omogućava prevenciju ozljeda u sportu, pomaže kod smanjenja edema i smanjenja boli. Ovisno o tome koji terapeutski učinak želimo postići, traka se postavlja na specifično mjesto, odabirom metode postavljanja trake (I,Y,X) kao i njihovom kombinacijom kod specifičnih stanja.
Traka je vodootporna i uklanja se s kože nakon aplikacije u trajanju od pet dana.
Učinci djelovanja kinesiotapinga:
- Pomaže ili smanjuje mišićnu kontrakciju,
- Podržava zglobne strukture,
- Pomaže u ublažavanju bolova,
- Ubrzava oporavak oštećenih mišića, zglobova i ligamenata,
- Ubrzava oporavak od boli u mišićima, zglobovima i ligamentima,
- Povećava cirkulaciju i protok limfe,
- Prevencija nove ozljede,
- Sprječava nakupljanje mliječne kiseline
Dry needling (suha punkcija)
Dry needling (suha punkcija) koristi specijalne igle u svrhu vraćanja funkcije. Nova je metoda koja se koristi unazad 3 godine. U Hrvatskoj vrlo mala populacija je čula za suhu punkciju.
Sam tretman je indiciran kod osoba za tegobama mišićno – koštanog sustava.
Odličan učinak postižemo kod sportaša kod kojih je potrebna izuzetno brza reakcija ozdravljenja kako bi sportaš bio spreman za natjecateljski dio njegovih treninga.
U Soleusu koristimo igle kod različitih oboljenja i boli lokomotornog sustava. Sama terapija nije bolna i traje svega nekoliko minuta. U kombinaciji s manipulativnim tehnikama, dry needling je odličan parametar koji će ubrzati i doprinijeti smanjenju boli često već nakon prvog tretmana.
Mehanizmi dry needlinga
Local twitch response – LTR – označava lokalno poboljšanje smanjenja boli mišića na području dubinskog uboda iglom. Dry needling ovog miofascijalnog područja preko mehaničke stimulacije izaziva analgeziju.
Mišićna regeneracija – ubod iglom izaziva brzu vrlo malu upalu koja je lokalizirana duboko u mišiću. Male lezije koje nastaju u mišićnom tkivu, vrlo brzo se počinju regenerirati i stvaraju novo mišićno tkivo na mikrorazini.
Istezanje sarkomere još je jedna bitna stvar koju izaziva ubod iglom u duboko mišićno tkivo. Samo istezanje bitan je faktor za oporavak od ozljede ili bolnog stanja. Nakon kratkotrajne boli koja je kod velike većine ljudi neprimjetna, dolazi do skraćivanja i izduživanja sarkomere i vraćanja mišića u fiziološko stanje prije ozljede ili bolnog stanja.
Indikacije:
- Neuromišićna bol
- Spazam
- Miogeloze
- Trigger točke
- Upale mišićnog sustava
Kontraindikacije
- Strah od igle
- Nevjerica klijenta
- Bilo koji drugi faktor koji bi utjecao na neželjen ishod terapije zbog straha klijenta
Relativne kontraindikacije
- Djeca
- Trudnice
- Tumori
- Srčani stimulator
- Bolovi i otekline nepoznate etiologije
- Psihološki status pacijenta
- Vaskularna oboljenja
- Diabetes
FMT (functional movement therapy) / FTP (funkcionalna terapija pokretom)
FMT/FTP predstavlja pokret kao osnovu treninga. Vježba kao pokret zahtjeva poveznicu cerebruma s ostatkom tijela. Nije dovoljno izvesti pokret ako on nije svrsishodan, savršen, izveden upravo onako kako on mora biti izveden. Što bi to značilo zapravo? Pravilan pokret zahtjeva suradnju centra i periferije. Pravilan obrazac pokreta naučili smo u djetinjstvu. Govor dolazi nakon pokreta. Znači li to da pokret koji smo naučili, da on ostaje takav zauvijek? Naravno da ne. Krivi obrazac pokreta je zamjenjiv i moguće ga je dovesti u skladnu izvedbu gdje će svaka naredba centralnog živčanog sustava biti pravilno izvedena.
Trening se sastoji od vježbi pokretljivosti gdje ćemo postati mobilniji već nakon prvog treninga. Mobilnost je vrlo bitna kako bi mišićna fiziološka dužina omogućila ostalom tjelesnom sustavu napredak i ozdravljenje, ako je to potrebno.
Izdržljivost nam pripomaže da bi svoje dnevne aktivnosti napravili uz što manji napor. Današnji život i današnje potrebe čovjeka su se znatno promijenile ako uspoređujemo život prije dvadeset godina. Da bi sveli ozljedu i umanjili bolove tjelesnog sustava, izdržljiva osoba podnijet će lakše i bolje.
Snaga će nam poslužiti kao pomoć pri iznimno teškim situacijama gdje će biti potrebno upregnuti muskulaturu ili jednostavno gdje ćemo morati koristiti mišić za određenu aktivnost koja nam je zadana.
Odlična koordinacija označava savršen položaj tijela u svim ravninama kada težište tijela nije centrirano. Što bi to značilo? Određena populacija nema osjećaj tijela u prostoru, stoga su ove vježbe namijenjene upravo njima ali i svakom pojedincu koji želi dodatno razviti motoričke sposobnosti ili iste prevenirati i održati.
Što dalje?
Pronađite uslugu za sebe
Istražite našu stranicu i odaberite uslugu iz naše ponude
Dogovorite termin
Kliknite na poveznicu u nastavku gdje možete odabrati željenu uslugu i termin
Preporučite nas prijateljima
Učinit ćemo sve da opravdamo vaše povjerenje te da nas preporučite svojim prijateljima
Dođite nam opet
95% klijenata je zadovoljno našim uslugama te se zadovoljni vraćaju